KANCELARIA ADWOKACKA MIKOŁAJ KARASEK
 
  • Strona Główna

O spadkach...

8/9/2019

0 Komentarze

 
​     Jak bezpiecznie przejąć spadek?
     Wiesz już, że odziedziczyłeś spadek, ale nie wiesz jak sprawnie sfinalizować nabycie go? Oto garść przydatnych informacji. Pamiętaj, że spadek to nie zawsze tylko majątek-może się okazać, że odziedziczyłeś obowiązki lub nawet długi.
     Co jakiś czas media obiega informacja o długu nabytym w spadku przez nieświadomą tego osobę np. przed dziecko. Niezwykle ważne jest aby dochować ustawowych terminów
i uniknąć w ten sposób problemów. Zawsze w takiej sytuacji najlepiej przed podpisaniem dokumentów zasięgnąć rady i pomocy profesjonalnego prawnika.
     Spadek to ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego przechodzących na spadkobierców z chwilą śmierci spadkodawcy. Oto najważniejsze informacje odnośnie dziedziczenia.
     Do spadku wchodzą wszelki prawa i obowiązki zmarłego, które przechodzą na spadkobiorcę.
W skład spadku nie wchodzą jednak prawa i obowiązki ściśle związane z osobą zmarłego, jak i prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby, niezależnie od tego czy są one spadkobiercami. Przykładem takich praw i obowiązków mogą być: prawo do żądania alimentów,  zezwolenia administracyjne na prowadzenie określonej działalności, a także prawo do renty przyznanej w razie uszkodzenia ciała. W skład długów spadkowych wchodzą również pewne wydatki, które obciążają majątek spadkodawcy już po jego śmierci, takie jak koszty pogrzebu, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń.
     Podsumowując, do spadku wchodzą nie tylko prawa, ale również obowiązki majątkowe zmarłego czyli długi, które przechodzą na spadkobierców. Zgodnie ze zmianami dotyczącymi dziedziczenia z 2015 roku, obowiązek spłaty długów zmarłego jest co do zasady ograniczony tylko do wartości spadku (przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza).
     Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że wszelkie prawa i obowiązki spadkodawcy są nabywane przez spadkobierców z chwilą śmierci tego pierwszego. Spadkobiercą może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna. W przypadku osoby prawnej konieczne jest jej istnienie w chwili śmierci spadkodawcy, w przypadku osoby fizycznej - życie w chwili śmierci spadkodawcy. Wyjątkiem jest instytucja tzw. nasciturusa, czyli osoby poczętej w chwili gdy spadkodawca żył, która w chwili jego śmierci nie przyszła jeszcze na świat. W przypadku takich osób również jest możliwe dziedziczenie po zmarłym. Wymogiem koniecznym dziedziczenia jest w tej sytuacji żywe przyjście na świat.
 
     Są dwie możliwości dziedziczenia. Pierwszy – ustawowy, ma miejsce wtedy, gdy spadkodawca nie sporządził żadnego testamentu. Osoby przewidziane do bycia spadkobiercą i skomplikowany sposób przechodzenia należnych części spadku jest szczegółowo uregulowany w Kodeksie Cywilnym. W przypadku dziedziczenia testamentowego wymogiem jest istnienie ważnego testamentu. Co ważne, testament może zawierać rozporządzenia tylko jednego spadkodawcy. Testament zawierający ostatnią wolę dwóch lub więcej osób, będzie z mocy prawa nieważny i dziedziczenie odbywać się będzie na zasadzie dziedziczenia ustawowego. Istnieją dwa rodzaje testamentów: zwykłe i szczególne. Ogólną zasadą jest, że te pierwsze są sporządzane w normalnych okolicznościach, natomiast testamenty szczególne sporządza się w przypadku gdy na skutek różnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione.
Testamenty zwykłe dzielą się na:
  • spisane własnoręcznie (holograficzny);
  • testamenty w formie aktu notarialnego;
  • testamenty allograficzne;
     Testament holograficzny jest to testament sporządzony własnoręcznie przez spadkodawcę. Musi on być opatrzony datą i własnoręcznym podpisem. Bardzo ważnym wymogiem w tego rodzaju testamentach jest, aby był on sporządzony własnoręcznie przez spadkodawcę. Zatem nie może on mieć zatem formy maszynopisu lub wydruku podpisanego przez spadkodawcę. Konieczne jest również własnoręczne czytelne podpisanie się rozporządzającego i opatrzenie całości testamentu datą.
Testament w formie aktu notarialnego to po prostu testament pisemny sporządzony przez notariusza.
 
     Testament allograficzny to testament ustny, sporządzony w ten sposób, że w obecności dwóch świadków spadkodawca oświadcza swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.
Co do testamentów szczególnych to dzielą się one na:
  • testament ustny;
  • testament podróżny;
  • testament wojskowy.
    Testament ustny polega na oświadczeniu przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków swej ostatniej woli. Taki testament  może potem „potwierdzony” w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia. Konieczne jest wtedy podanie miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma. Tak przygotowane pismo muszą potwierdzić następnie podpisem spadkodawca i przynajmniej dwóch świadków albo wszyscy świadkowie.
     Testament podróżny jest wariantem testamentu ustnego, z tą różnicą, że jest sporządzony w trakcie podróży statkiem morskim lub powietrznym. Sporządza się go przed dowódcą statku lub jego zastępcą w ten sposób, że spadkodawca oświadcza swą wolę dowódcy statku lub jego zastępcy w obecności dwóch świadków. Dowódca statku lub jego zastępca spisuje wolę spadkodawcy, podając datę jej spisania, i pismo to w obecności świadków odczytuje spadkodawcy. Pismo jest następnie podpisane przez spadkodawcę, świadków oraz dowódcę statku lub jego zastępcę. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać pisma, w piśmie koniecznie trzeba podać przyczynę braku podpisu spadkodawcy. Jeżeli zachowanie tej formy nie jest możliwe, można sporządzić testament ustny.
     Testament wojskowy jest regulowany przez rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej.
0 Komentarze



Odpowiedz

    Autor

    Adwokat z wieloletnim praktycznym doświadczeniem,od zawsze związany z Łodzią. Specjalizujący się w sprawach karnych,cywilnych i gospodarczych. Miłośnik dobrych książek i historii. 

    Archiwa

    Kwiecień 2020
    Marzec 2020
    Wrzesień 2019

    Kategorie

    Wszystkie

    Kanał RSS

Adwokat Mikołaj Karasek | Kancelaria Adwokacka w Łodzi


Zapraszamy do współpracy oraz zachęcamy do kontaktu – telefonicznego, mailowego lub osobistego w siedzibie kancelarii po uprzednim umówieniu wizyty.
Prześlij
Adres:
al. T. Kościuszki 23/25 lok. 16
90-418 Łódź​
Telefon:
505 684 409​
Adres e-mail:
adwokatmikolajkarasek@gmail.com
  • Home
  • Blog
Proudly powered by Weebly